• tr
  • en
  • fr
  • ar
whatsapp

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizmin farkındalığını artırmak ve otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin haklarına dikkat çekmek için dünya çapında her yıl 2 Nisan tarihinde kutlanan bir gündür.

Birleşmiş Milletler tarafından 2007 yılında alınan bir kararla, her yıl 2 Nisan'ın "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir.

 

Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizmin toplum içinde anlaşılması, otistik bireylerin yaşamlarının iyileştirilmesi, eğitim ve istihdam gibi konularda farkındalık yaratılması, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere destek olunması ve onların haklarına saygı gösterilmesi amacıyla düzenlenen etkinliklerle kutlanır.

Bu etkinlikler arasında eğitim seminerleri, seminerler, otizm farkındalık yürüyüşleri, konferanslar, sosyal medya kampanyaları, ışıklandırma etkinlikleri ve daha birçok etkinlik yer alabilir.

 

Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin hayatlarını daha iyi anlamak ve desteklemek için bir fırsat oluşturur.

Ayrıca, toplumda otizmin farkındalığını artırarak, otistik bireylerin topluma entegrasyonunu ve kabulünü teşvik etmeyi amaçlar.